Дата: 19 Яну 2023
Свойствата на омега-3 мастните киселини подобряват тялото по много начини:
- Имат противовъзпалителни свойства.
Омега-3 мастните киселини засилват производството на HDL ("добър холестерол") и елиминирането на LDL ("лошия холестерол"). Това предотвратява образуването на атеросклеротична плака по стените на артериите.
- Иамаляват нивата на триглицеридите.
- Помагат за понижаване на кръвното налягане.
- При децата играят важна роля за съзряването и развитието на мозъка.
- Омега-3 мастните киселини предпазват от много заболявания като диабет, инсулт, някои видове рак и улцерозен колит.
- Имат антикоагулантни свойства.
- Намаляват симптомите, свързани с ревматоиден артрит.
Дневната доза омега-3 мастни киселини обаче все още не е определена. Трябва обаче да се отбележи, че някои изследвания показват, че един грам на ден значително намалява сърдечно-съдовия риск.
5 растителни източника на омега-3 мастни киселини
По-долу ще обясним хранителните свойства на пет растителни източника на омега-3 мастни киселини, които трябва да включите в диетата си, за да се радвате на добро здраве и евентуално предотвратяване на много заболявания. Не забравяйте обаче, че има повече растителни източници на омега-3 мастни киселини от посочените тук!
1. Ленено масло и зехтин
Лененото масло се състои от 75% омега-3 и 25% омега-6. Това е много важна храна за метаболизма на простагландин, тъй като тези хранителни вещества регулират възпалението. Една супена лъжица съдържа около седем грама омега-3. Междувременно зехтинът помага и на хората да посрещнат нуждите си от полиненаситени мазнини. Много просто и здравословно е да добавите малко зехтин към хляба за закуска или към салатата за обяд.
2. Микроводорасли
„Микроводораслите“ са форма на малки водорасли, като хлорела.
Хлорела е най-богатото водорасло в омега-3 мастни киселини, следвано от спирулина, въпреки че се приема в малки дози. Освен, че тези водорасли са богати на тези хранителни вещества, те имат и значителни антиоксидантни свойства.
3. Орехи
Орехите имат балансирано съотношение 5: 1 между омега-3 и 6 мастни киселини. Ако консумирате 14 ореха (около 60 грама), покривате 50% от дневните си нужди от омега-3.
4. Семена от чиа
Семената от чиа са друг важен растителен източник на омега-3 мастни киселини, заедно с ленените семена. Те съдържат 33% мазнини (62% омега-3 и 20% омега 6 мастни киселини). Трябва обаче да имате предвид, че трябва да накиснете тези семена, преди да ги консумирате.
Много хора, особено вегетарианците, са започнали да ги включват в диетата си. По този начин този продукт, който беше пуснат за първи път в магазини за здравословни храни и специализирани магазини, сега е лесен за намиране в супермаркетите.
5. Авокадо
Авокадото става все по-популярно. Някои диети се фокусират върху него заради хранителните му вещества, тъй като съдържат по малко от всичко. То е един от най-важните растителни източници на омега-3 мастни киселини.
Някои невролози дори го смятат за една от най-добрите храни за поддържане на мозъка ви здрави и предотвратяване на болестта на Алцхаймер.
Заключение
Всички тези източници на омега-3 могат да ви помогнат да спазите препоръките на СЗО за прием на омега-3 мастни киселини. Важно е да запомните, че някои хора са по-податливи на този дефицит, например деца, чийто мозък се развива. Затова не забравяйте да включите в диетата си храни, богати на омега-3 мастни киселини, за добро здраве и предотвратяване на бъдещи заболявания.