Дата: 16 Сеп 2020
Мария Скуроляку, асистент по чревно и парентерално хранене
Университет Харокопио, сътрудник на Гръцкото общество в борбата с ревматичните заболявания
Ревматичните заболявания са група от разнородни състояния. Най-често срещаните автоимунни ревматични заболявания включват ревматоиден артрит, спинален артрит, както и псориатичен артрит. Също така, други системни заболявания на съединителната тъкан, като системен лупус еритематозус, системна нодуларна склероза и синдром на Сьогрен. Ревматичните заболявания са хронични системни автоимунни/възпалителни заболявания. Те се характеризират с взаимодействие между генетична предразположеност, автоимунитет и фактори от околната среда.
Хората с горните заболявания могат да бъдат жени или мъже от всяка възрастова група, в зависимост от естеството на заболяването. В по-голямата си част те не са болести на старостта, както мнозина смятат. За разлика от тях, при младите хора ги срещаме по-често.
Възможните симптоми на автоимунни ревматични заболявания са много и от различни органи на тялото. Те включват болки в ставите и подуване, кожни обриви, сухи или зачервени очи, язви по устата, изтръпване на горните и долните крайници, косопад, постоянно главоболие, болки в гърба или кръста, дълга сутрешна скованост и други. Ако имате някои от тези симптоми трябва да се насочите към ревматолога възможно най-скоро. Много пъти могат да възникнат автоимунни заболявания с неспецифични симптоми като треска, диария, загуба на тегло, които след това са още по-трудни за диагностициране.
Ревматичните заболявания и храненето
Доказано е, че диетата играе съществена роля в процеса, както и в прогнозата на тези заболявания. Храненето играе ролята на катализатор в синтеза на микробиома на червата на човека. Установено е, че това е от ключово значение за регулиране на имунния отговор и патогенезата на ревматични и мускулно-скелетни нарушения.
Важно е да се отбележи, че недохранването, т.е. недостатъчният прием на енергия и / или специфични хранителни вещества във връзка с изискванията на организма или затлъстяването, може да доведе до нарушена имунна функция на ниво клетки, тъкани и цялото тяло с неблагоприятни последици върху човешкото здраве. Поддържането на оптимален хранителен статус помага за защита и поддържане на добро здраве.
Основни диетични съвети за хора с ревматични заболявания
Акцентът трябва да бъде поставен върху избягването на (увеличената) консумация на захар и силно преработени захари (четете етикетите на храните много добре), както и на увеличената консумация на месо и обикновено наситени мазнини и особено на трансмазнини и приемането на „противовъзпалителна“ диета.
Средиземноморската диета (призната от ЮНЕСКО за нематериалното културно наследство на човечеството през 2010 г.) се оказа един от най-здравословните диетични модели в света, балансирайки идеално необходимите хранителни вещества, чрез които се създават полезни антиоксидантни и противовъзпалителни действия, както и пребиотични действия за здравословна чревна микробиома! Многобройни проучвания показват благоприятни ефекти при намаляване на болката и повишаване на функционалността при пациенти с ревматични заболявания.
Ревматични заболявания и средиземноморска диета
Средиземноморската диета представлява широк хранителен профил, разпространен сред някои жители на средиземноморския бряг, за първи път наблюдаван в началото на 60-те години на миналия век. Това е диета, основана на храни от растителен произход, която включва главно редовно използване на екстра върджин зехтин, честа консумация на висококачествени зеленчуци, плодове, ядки, пълнозърнести и бобови растения, умерена консумация на риба и пилешко месо и нисък прием на яйца, млечни продукти и червено месо. И всичко това придружено с алкохол (особено под формата на вино) по социални и религиозни причини, особено по време на семейното хранене (обяд и вечеря).
Характеризира се с високо съотношение на мононенаситени (особено олеинова киселина към зехтин) към наситени мазнини, ниско съдържание на мазнини, ниско наситени мазнини и холестерол, балансиран прием на омега-6 и омега-3 полиненаситени мастни киселини в съотношение 2:1, висок прием на хранителни фибри, витамини и минерали, както и хранителни антиоксиданти и антиоксидантни фитохимикали. Фитохимичните вещества са химически съединения, които са естествени компоненти на растенията.
Голям клас антиоксидантни фитохимикали, наречени флавоноиди, се намират в плодовете и зеленчуците и други растителни храни и имат доказани антиалергични, противовъзпалителни, антиракови и антиоксидантни свойства.
Толкова важна е здравословната, разнообразна противовъзпалителна диета!