Дата: 07 Ное 2019
Защо кашлят децата? Кашлицата е най-често срещаният симптом, който детето може да изпита и е знак, че тялото му се опитва да се отърве от нещо, което го дразни. (Това е защитен механизъм на тялото). Този дразнител може да бъде от секрети в следствие на вирус до чуждо тяло. Най-честите причини за кашлицата при децата са астма и инфекции. Гастроезофагеален рефлукс и вдишване на вещества като тютюн също могат да причинят кашлица.
Кога кашлицата изисква незабавно лечение? Признаци като лошо общо състояние на детето с или без треска, затруднено дишане или задух (учестено дишане), болки в гърдите трябва да подтикнат родителя да потърси незабавна медицинска помощ.
Информацията за детето относно възможно поглъщане на чуждо тяло, пребиваване на място с дразнители или неспазване на указанията за ваксинация е важна за диагностичния достъп.
Кога ще се почувства добре? Повечето деца, които кашлят поради вирусна инфекция без усложнения, са по-добре след два часа и половина. Понякога са необходими от 10 до 25 дни, докато кашлицата им изчезне напълно.
Защо кашля отново? Счита се, че здраво дете, което ходи на детска градина, има повече от 8 вирусни инфекции през годината, които ще го накарат да кашля - симптом, който може да продължи около 10 дни всеки път. Следователно, едно здраво дете може да кашля през зимните месеци доста често, почти всеки месец, без това да изисква допълнително изследване или лечение.
А ако продължи да кашля? Кашлицата, която продължава повече от четири седмици, се нарича хронична и изисква изследване чрез лабораторни изследвания (рентгенография на гръдния кош, спирометрия преди и след бронходилатация, изследване за коклюш, туберкулоза и др.) с алгоритъм според международните указанията. Най-честите причини за хронична кашлица при децата са астма, алергии и гастроезофагеална рефлуксна болест.
Защо кашля, когато тича? Кашлицата по време на физически упражнения може да бъде единственият симптом на астма, често срещано хронично детско заболяване, което с подходящи лекарства най-често не влияе на качеството на живот на детето.
Има ли нещо, което може да го облекчи? Почистването на носа с физиологичен разтвор, мед, както и поддържането на специфични условия в мястото на пребиваване на детето (чист въздух с относителна влажност 40-50%) може да подобри симптомите на кашлица. Лекарства като муколитични или антитусивни сиропи трябва да се избягват без педиатрична преценка и съответна препоръка.