Дата: 11 Юни 2016
Аспартам е вещество заместител на захарта по-сладък от нея с около 190 пъти!
Търговските му наименования са всеизвестни - суитли, сластилин, NutraSweet, Egual, Sanderel , Е951 ....и още много други.
Той не е нутриент, защото тялото няма нужда от него, за да се развива и поддържа!
Заедно със Сукралозата е най-популярният изкуствен нискокалоричен подсладител на пазара, който се използва за над 7000 храни и напитки по целия свят.
Историята му започва през 1965 г. , когато е открит случайно от химика Джеймс Шлатер работещ тогава във фирма "G.D. Searle & Company".След около 30 годишни опити да го легализира , той успява да наложи аспартама като адитив(подсладител)
В Европейския Съюз аспартама е одобрен за масова консумация през 1994 г.
След повече от 3000 изследвания върху аспартама, днес той се счита за безвреден както във FDA на САЩ, така и от Европейската Агенция за Безопасност на храните (EFSA) за употребата на дози до 2.8gr дневно за 70 кг. човек.Това е количеството което се съдържа в 4 л. Coca Cola Light.
Според мнението на Експертната Комисия по хранителните добавки към Световната Здравна Организация (СЗО) , аспартама е безопасен нискокалоричен подсладител.
Дали наистина аспартама е полезен ..или не съвсем....?!
Има две мнения по този въпрос!
Според противниците на съставката, ежедневната му употреба води до поява на рак на мозъчната тъкан и лимфома.
В телата ни аспартамът се разгражда до 3 вещества: метанол, аспартат и фенилаланин и след това до формалдехид и мравчена киселина.
Много учени са убедени , че тези вещества са в много малки количества за да навредят на организма ни и да окажат сериозен токсичен ефект.
Други учени смятат, че слагането на аспартам в сокове, газирани напитки, дъвки, сладкарски изделия и др. , съдържащи етанол( алкохол ) , блокира разграждането на метанола и тази токсичност води до необратими увреждания на нервната тъкан.
Дали е безвреден за организма ни или не ... е спорен въпрос, затова колкото по-малко го употребявате , толкова е по сигурно , че няма да ви навреди!