Дата: 22 Юли 2016
Храненето на вашето бебе е най-важната част за неговото развитие през първата година. Ето какво трябва да знаете за увеличаване на теглото на бебето, как да се уверите, че не се нуждаете от препоръки и среща с лекар за храната и теглото в съответните месечни интервали.
Новородени (от 1 до 4 седмици)
Точно сега, бебето ви е по-деликатно от всякога. Водещи специалисти споделят, че не трябва да се притесянвате, ако бебето губи няколко грама от теглото си след раждането. Това е нещо нормално за повечето бебета. Здравото бебе възвръща теглото си в рамките на 10-12 дни.
Какво трябва да яде бебето: Единствено кърма или мляко на прах. Консултирайте се с вашия лекар, ако бебето ви има алергични или чувствителни реакции, тъй като те може да са в резултат на нещо, което се съдържа в купуваното от вас мляко на прах.
1 месец
От този момент в развитието на бебето до 6 месечна възраст, то вероятно ще расте с 2 сантиметра на месец и ще качва около 150 грама на седмицата. Ако хранене върви добре, бебето ви постоянно ще наддава своето тегло.
Какво трябва да яде бебето: Кърма или мляко на прах. Броят на храненията ще бъде непредсказуем и е невъзможно да се определи колко мляко консумират кърмените бебета при всяко хранене. Бебетата на тази възраст трябва да се хранят от осем до 12 пъти на ден или на всеки два - три часа.
2-месечна възраст
Бебето трябва да увеличава теглото си всяка седмица. Ако сте загрижени за нещо, срещнете се с консултант по кърмене или вашия педиатър, за да разберете как да направите така, че бебето ви да се храни достатъчно.
Какво трябва да яде бебето: Кърма или мляко на прах. Не се опитвайте да давате твърда бебешка храна, докато детето ви не навърши 4 месеца, а за предпочитане е да се изчака до шестия месец. Ако направите това твърде скоро може да предизвика храносмилателни проблеми за детето си, споделя специалист по затлъстяване в детска възраст.
4-месечна възраст
Към края на този месец при някои бебета могат да започнат да се появяват признаци, че те са почти готови за твърда храна. Някои показатели са: Бебето може да държи главата си нагоре и да показва интерес към това, което ядете. Преходът от течност към твърда храна е деликатен, така че не притискайте бебето за това, ако то не е готово.
Какво трябва да яде бебето: Кърма или мляко на прах. Американската академия по педиатрия препоръчва най-вече кърмене през първите 6 месеца, така че се опитвайте да държите детето на разстояние оттвърди частици за сега, освен ако бебето ви показва признаци, че не е доволно от приема само на течности. Ако това е така, консултирайте се с вашия педиатър.
6-месечна възраст
Започвайки от 6 месеца, бебето ще расте около сантиметър и половина на месец и ще увеличава теглото си с по 100 грама на седмица.
Какво трябва да яде бебето: Кърма или мляко на прах плюс други меки храни. Ако не сте давали на бебето си до този момент други храни, сега е моментът. Най-добре е да се изчака около три дни между всяка нова храна, която бебето опитва. При поява на алергична реакция тя ще бъде по-лесно да се идентифицират виновника. Диария или обриви са индикатори за чувствителността към храните. (Имайте предвид, че едно бебе се нуждае от прием на храна до 10 пъти, преди тя да реагира върху него.)
9-месечна възраст
За да се поддържа наддаването на тегло, хранете детето си с лека закуска между закуската и обяда и отново между обяд и вечеря.
Какво трябва да яде бебето: Кърма или мляко на прас, бебешки пюрета и много пълнозърнести храни. Чувствайте се свободни да споделите с него всичко, което е в чинията ви, стига да не е опасно за задавяне.
10-месечна възраст
На тази възраст бебето вероятно ще пълзи по целия ви апартамент и ще се опита да се катери на маси, столове и т.н. Така то ще изграя много калории, така че наддаването на тегло може да започне да се забавя.
Какво трябва да яде бебето: Плодове, бисквитки, десерти вече може да се вклюват в хранителния режим на бебето. Също така се опитайте да въведете зелени зеленчуци и юфка към диетата му.
11-12 месечна възраст
Тези два месеца са награда за вашата упорита работа през първата година на бебето. На първия рожден ден на вашето дете, то вероятно ще е утроило теглото си от раждането и скоро ще вземе да прави първите си стъпки.