Дата: 18 Юли 2016
Босилек е тревисто растение със силен аромат, а листата му се използват като подправка за най-различни видове храни. Босилек има кръгли листа, най-често зелени на цвят, но може да откриете и сортове с червен или лилав цвят на листата. Това растение изглежда малко като мента, което не е изненадващо, тъй като те принадлежат към едно и също растително семейството.
Може да попаднете на някъде около 60 разновидности на босилек, всички от които имат своите различия по външен вид и вкус. Някои сортове предлагат нестандартни вкусове: на лимон, ананас, канела и други.
История
В днешно време босилек расте в много региони по целия свят, но за първи път е открит в Индия, Азия и Африка. Това растаение участва в разнообразни кухни по целия свят, като е най-популярно в кулинарията на Италия, Тайланд, Виетнам и Лаос.
Името "босилек" произлиза от старата гръцка дума basilikohn, която означава "кралски", което отразява нагласите, че това е много благородна и свещена билка. Традицията на почит на босилек продължава в други култури. В Индия, босилек ътсе пази като икона на гостоприемство, докато в Италия, е символ на любовта.
Ползи за здравето
Босилек е смятан за една от най-здравословните билки. Най-добре да приемате подправката прясна като така са изцеждат всичките и здравословни ползи и нейния земен аромат, който има не само приятно пикантен вкус, но и впечатляващ списък от хранителни вещества. Босилек има голямо съдържание на Витамин К, който помага много против съсирването на кръвта. Две супени лъжици босилек на ден осигуряват 29% от дневната препоръчителна стойност.
Босилек също така осигурява бета-каротини, които се съдържат в намиращия се в него витамин А, мощни антиоксиданти, които защитават клетките на лигавицата на редица различни структури на тялото, както и кръвоносните съдове. Това помага за предотвратяване на холестерола в кръвта от окислител, помага за предотвратяване на атеросклероза, сърдечен инфаркт и инсулт.
В босилек има и голямо съдържание на още витамини и минерали, сред които са желязо, калций, манган, магнезий, витамин С и калий. Толкова много богат на важни хранителни вещества няма как да ни изненада, че босилекът също има антибактериални свойства и съдържа флавоноиди, които защитават нашето ДНК.
Флавоноидите и летливите масла в босилек, които му придават най-големи ползи за здравето, имат защита на клетъчно ниво с антибактериални свойства най-вече заради неговите летливи масла. Сред тях са естрагола, линалол, цинеол, евгенол, сабинен, мирцен, и лимонен – всички ограничават развитието на множество вредни бактерии, включително и листерия, стафилококи, ешерихия коли и други.
Босилекът е и сред анти-възпалителните билки. Той осигурява облекчаване на свързаните с това проблеми като например ревматоиден артрит, тък като наличието на евгенол в растението блокира активността на вредната ензима циклооксигеназа.
Как да добавим босилек към хранителния си режим?
Комбинирайте прясно нарязан босилек с чесън и зехтин, за да се получи вкусна подправка за млечни продукти, както и за разнообразие от ястия, включително спатеги, сьомга и пълнозърнести брускети.
Насладете се на вкуса на Италия чрез наслояване пресни листа босилек над доматени филийки и сирене моцарела, за да създадете тази традиционна и колоритна вкусна салата, типична за италианската кухня.
Добавете босилек за здраве към ястия с картофки, както и към тези, които включват патладжан, зеле, червени чушки. Така ще придадете тайландски привкус.
Направете пюре от босилек, зехтин и лук в кухненски робот или блендер и добавете към доматена супa.
Насладете се на чаша топъл освежаващ чай от босилек като сложите ситни листа от босилек във вряща вода в продължение на осем минути.
Босилек може да бъде добавен към много салати с разични плодове и зеленчуци като например тиквички, круши, малини и т.н.