Дата: 09 Юли 2016
Всички знаем коя е любимата храна на вашето дете в първите месеци – така сладките бебешки пюрета. Около деветия месец обаче бебето ви вече има поникнали зъбки и е време да разнообразите с храната. Най-вероятно то не разполага със зъби, за да се храни с пилешки хапки, но имате много други възможности, които ние ще ви представим. Можете да пробвате със забавни, лесни ястия, които вкарвате постепенно в менюто на бебето.
Най-важното, което трябва да знаете:
Бебетата се нуждаят от същия вид хранителни вещества като възрастните. Така например, те трябва да получат пет порции плодове и зеленчуци всеки ден, макар и количествата да са доста по-малки (за 6-месечно - една супена лъжица или две може да бъде една порция; за 1-годишно около 1/4 чаша).
Плодовете и зеленчуците може да са най-трудните неща, които да вмъкнете в диетата на бебето, но те са от жизненоважно значение при храненето. В рамките на един ден хранете детето си със зелени плодове и зеленчуци (грах, зелен фасул, спанак, аспержи, тиквички), оранжеви (сладки картофи, пъпеш), жълти (тиква, банани) и червени (варени домати, червени чушки). Въпреки че е изкушаващо да използвате чаша сок като хранене с плодове, сокът не е толкова полезен, колкото си мислите – съдържа много захар и нула фибри. Плюс това, ако сокът замества кърмата, детето ви може да не получит дозата протеин, от която се нуждае.
Хлябът и зърнените храни са в основата на хранителната пирамида . Бебетата лесно ядат зърнени храни като например варени макарони, меки хлябове и ориз. Също така те трябва да приемат млечни продукти, но не забравяйте към тях да добавите допълнително протеин под формата на пиле, риба, боб, или яйца.
Опитайте се да се добавите само един нов вид храна на ден. Вашето бебе ще направи смешни лица, когато опитва нови вкусове и неминуемо ще отхвърли някои ястия. Бъдете търпеливи - ако детето ви не иска да хапне кус-кус ден или два, следващата седмица ще го направи.
Насилственото хранене на дете може да попречи на способността му да реагира, когато се е нахранило. Това може да доведе до преяждане, когато то порасне. Не забравяйте, че бебетата имат малки стомаси и дори няколко супени лъжици храна на всяко хранене може да ги накара да се чувстват сити.
Предлагаме ви няколко творчески идеи:
Предварително пакетираните храни за бебе са лесни за намиране, но трябва да не ги използвате толкова често, за да се избегне допълнително захар и консерванти. Вместо това, опитайте се да използвате някои творически идеи.
Например пресни зеленчуци и плодове на пара – сложете ги в тенджера с количество вода по ваш избор и ги оставете да заврят. Готвенето на пара отнема само няколко минути; готово е , когато храната стане мека. Бебето ви със сигурност ще хареса подобна храна, тъй като е лесна за консумиране и не му трябва да прави много усилия, за да я дъвче.
След като бебето ви се адаптира към тази храна, можете да започнете да пробвате нещо по-приключенско. Например, направете за вас спагети с боб и броколи като малка част отделете и за вашето бебе. Можете да приготвите също така лазаня или картофено пюре.
Когато настъпи време за първия рожден ден на вашето дете, можете да започнете да предлагате храни като сандвичи. Имайте предвид , че трябва да избягвате всички храни, които може да доведат до алергии (например яйчен белтък, фъстъчено масло, мед, ягоди, сурови домати), както и сладките храни (бонбони, шоколад).
Примерно меню за основните хранения на вашето 9-месечно бебе:
Закуска: Овесена каша, Палачинки, Попара, Кус-Кус, Мляко с бисквити, Яйца
Обяд: Сандвич с печено сирене и настърган кашкава, Кисело мляко с пресни плодове, Макарони със сирене, Супа, Варени зеленчуци
Вечеря: Печени картофи, Спагети, Ориз, Лазаня, Постно ястие