Меню
Профил
Език

Категории

Вижте всички статии

Причините за слънчево прегряване и как да се справим с него

Причините за слънчево прегряване и как да се справим с него

 

 

Причините за слънчевите прегрявания обикновено включват комбинация от висока влажност и интензивна физическа активност. Това е състояние, характеризиращо се с висока телесна температура (над 40 ° C). Обикновено се среща в много гореща среда.

 

Слънчевото прегряване може да се превърне в топлинен удар, което е много по-сериозно и потенциално фатално състояние. Последната голяма гореща вълна, която удари Европа, беше през 2003 г., при която 35 000 души загинаха, когато температурата надвиши 46° C.

 

Симптомите на слънчевото прегряване

 

Симптомите на слънчево прегряване може да не са специфични и пациентът може да не е в състояние да свърже случващото се с топлината, влажността и упражненията.

 

При физически преглед пациентът обикновено има температура под 40ºC или дори напълно нормална. Това обаче се дължи на терморегулаторните механизми, като потта.

 

Основните симптоми са:

 

- Прекомерно изпотяване.
- Бледа и студена кожа.
- Увеличена сърдечна честота.
- Мускулни крампи.
- Неразположение.
- Слабост.
- Виене на свят.
- Главоболие.
- Гадене и повръщане.
- Тъмна урина поради дехидратация.

 

За разлика от топлинния удар, пациентите, които страдат от слънчево прегряване, обикновено поддържат психичното си състояние и не изпитват объркване или загуба на съзнание. Тези състояния са много редки при прегряване, въпреки че пациентите могат да почувстват замаяност, когато станат твърде бързо.

 

 

 

Какви са причините за слънчево прегряване?

 

По принцип слънчевото прегряване се причинява от неспособността на организма да поддържа температурата си на нормални нива, докато е в среда с висока температура и влажност поради физическо изтощение. Тялото се опитва да регулира температурата чрез потта, но има моменти, когато това не работи.

 

В допълнение към водата тялото губи електролити като натрий и калий чрез потта, което причинява мускулни крампи и сърцебиене.

 

Важно е да запомните, че температурата на термометъра не винаги отразява истинските рискове от температурата на въздуха. Дори температурата да не е много висока, е възможно да се предизвика слънчево прегряване, ако влажността е висока.

 

Индикаторът за топлина измерва температурата на въздуха, както и ефекта от влажността и това е най-важната стойност, която трябва да вземете предвид. Следователно температурите, които се считат за поносими, могат да станат опасни при определени условия.

 

Рискови фактори

 

Както в много други случаи, превенцията е най-доброто решение.

 

В Испания например фирмите са задължени по закон да толерират околната температура. В офисите и работните места, където седим, температурите трябва да са между 17 и 27º C. Ако температурата е по-ниска или по-висока от тази скала, тя се счита за термичен стрес. Съществува обаче вратичка в закона за дейности на открито.

 

Съществуват и много състояния и условия, които могат да влошат влиянието на температурата и влажността:

 

- Затлъстяване.
- Сърдечни заболявания.
- Дихателна недостатъчност.
- Някои лекарства: антибиотици, спазмолитици, диуретици, слабителни, антихистамини, вазоконстриктори, β-блокери, антидепресанти и антипсихотици, и определени наркотици като кокаин и амфетамини.

 

Служителите не са единствената рискова група. Всеки, който практикува дейности на открито като колоездене, спорт, туризъм и др. в опасни часове през деня и без подходяща защита, също е изложен на риск от слънчево прегряване.

 

Особено внимание трябва да се обърне на децата и възрастните хора, чиито тела не могат лесно да регулират температурата. В резултат на това тези групи са по-чувствителни към слънцето, дори при по-ниски температури и след кратко излагане.

 

Причини за слънчево прегряване и превантивни мерки

 

Носете леки дрехи, свободни и светли.

 

Също така, носете шапка или използвайте чадър, за да не влизате в пряк контакт със слънцето.

 

Нанасяйте слънцезащитен крем отново и отново с висок индекс на защита, в зависимост от годината и радиационния индекс.

 

Пии достатъчно вода. Пийте много и доста често. За да видите дали сте достатъчно хидратирани, просто погледнете цвета на урината си: ако е светла, значи сте добре хидратирани. Но ако е тъмна, може да сте дехидратирани и да имате нужда от повече вода.

 

Заменете електролитите, които са се изгубили с водата чрез пот. Изотоничните напитки или класическата алкална лимонада (захарна лимонада, сода за хляб и сол) могат да помогнат.

 

Намалете приема на кофеинови стимуланти като безалкохолни напитки, кафе и др.

 

Избягвайте алкохола, тъй като причинява дехидратация.

 

Доколкото е възможно, планирайте дейности, които причиняват физическо изтощение, независимо дали става дума за упражнения или работа, в часовете от деня, когато е по-малко топло. Освен това е важно да си давате почивки, за да отдъхнете на хладно място за няколко минути, преди да възобновите дейността си.

 

В никакъв случай не трябва да оставяте деца в кола, когато времето е горещо. Температурата може да се повиши с доста градуси и бързо да доведе до смърт.

 

Какво да направите в случай на слънчево прегряване

 

Правилната хидратация е ключът към справянето с ефектите и причините за слънчевите прегрявания. Също така е важно да намерите хладно място за почивка.

 

В случай на слънчево прегряване:

 

- Оставете местата с висока температура и потърсете хладно място със сянка.
- Можете да лежите на пода и да повдигнете краката си, за да улесните притока на кръв към сърцето и мозъка.
- Отървете се от ненужното облекло, разкопчайте няколко копчета около врата или други области, които ви притесняват.
- Охладете със студена вана или душ. Поставете мокри кърпи на главата, шията и гърдите.
- Бавно се хидратирайте с напитки с вода или електролити.
- Симптомите на слънчево изгаряне могат да продължат няколко дни. Не правете тренировки и не се излагайте на топлина или слънце, докато не се възстановите напълно.

 

Ако не се възстановите след тези препоръки и телесната ви температура остава висока или ако припаднете или имате гърчове, трябва да се обадите на линейка или незабавно да потърсите лекар. Трябва да сте внимателни с изтощителни дейности и други причини за слънчево прегряване. Вземете всички необходими предпазни мерки.

Остави мнение/коментар

Код за сигурност
    Все още няма коментари

Доставка

Срока за доставка е до 3 работни дни. Доставките се заплащат съответно : 4,80лв. при поръчка до офис на спиди, 4,80лв. при поръчка до офис на еконт и 6лв. при поръчка до точен адрес. При поръчка над 100лв. получавате безплатна доставка!