Дата: 09 Фев 2023
Главоболието от кашлица обикновено е резултат от предишен физически проблем. Това обаче не винаги е нещо сериозно. Тези главоболия се появяват или поради натиск по време на изключително суха кашлица, или като последици от упорита кашлица, която продължава дълго време.
Обикновено главоболието, причинено от кашлица, се обяснява лесно. То се появява, защото кашлицата оказва натиск върху горната част на тялото, в области като гърдите, шията и главата. По този начин многократният и чест натиск в тези точки води до главоболие.
Тези видове главоболие не трябва да ви притесняват. Въпреки това, винаги е добра идея да обсъдите това с вашия лекар. Това ще ви позволи да изключите други сериозни проблеми, а също и да сведете до минимум техните негативни ефекти върху тялото ви.
Главоболие поради кашлица: Първично и вторично
Главоболието от кашлица не е много често. Когато това се случи, това обикновено е свързано с усилията, които полагате, когато кашляте или други подобни усилия, като кихане, пеене, когато се опитвате да издухате носа си, да се смеете, да плачете и дори по време на движение на червата.
Тези видове главоболие попадат в две категории:
Първичните главоболия не се появяват често и, когато се появят, продължават известно време. Освен това минават веднага. Те са доста безобидни и обикновено засягат хора над 50-годишна възраст. Те варират от умерени до тежки и рядко траят повече от два часа. Те могат да се появят навсякъде по главата или над шията.
Вторичните главоболия се дължат на мозъчни проблеми. Те са опасни и може да изискват операция. Това е основно заболяване. Те биха могли да покажат наличието на туморно или съдово заболяване в мозъка. Този тип главоболие обикновено не идва само от кашлица, а се влошава, когато тя се появи.
Основни причини
Точната причина, поради която кашлицата може да доведе до първично главоболие, все още не е известна. Това, което знаем обаче, е, че се среща по-често при пушачи и хора, които са алергични към цветен прашец и други алергени.
Други причини за главоболие поради кашлица могат да включват:
- Астмата понякога води до главоболие, особено когато кашлицата е суха. Този тип кашлица причинява силно вътречерепно налягане и причинява главоболие. Въпреки това, болката изчезва заедно с пристъпа на астма.
- Синузитът причинява натиск в синусите и често води до главоболие.
- Подуването на ларинкса или фаринкса също води до кашлица и мигрена.
Най-честата причина за вторично главоболие поради кашлица се нарича дисплазия на Chiari тип I, анатомична аномалия.
Други възможни причини са мозъчните тумори и други малформации. Също така, слабостта в кръвоносните съдове и / или спонтанната загуба на цереброспинална течност може да ги причини.
Симптоми на главоболие, дължащо се на кашлица
Първичните главоболия започват внезапно след кашлица и водят до силна болка. Те обаче не траят дълго. Всъщност те рядко издържат повече от два часа. Най-важното нещо, което трябва да запомните, е да прецените дали те имат допълнителни симптоми като гадене и светлочувствителност, които могат да доведат до мигрена.
Вторичните главоболия имат подобни симптоми, но различни характеристики. Те могат да включват нестабилност, замаяност и припадък. Но те продължават по-дълго.
Може да има мозъчно нараняване, ако има главоболие поради кашлица при хора под 50-годишна възраст, особено ако дискомфортът е в областта на шията. Ето защо е важно да посетите лекар възможно най-скоро.
Диагностика и профилактика
Диагнозата се поставя от клиничната история на човека. Взема се предвид съответните фактори като възраст, пол (първичните главоболия са по-чести при мъжете) и наличието на съпътстващи заболявания като астма или синузит.
По-вероятно е лекарят да предпише тестове като ядрено-магнитен резонанс и / или компютърна томография. Тези тестове ще потвърдят или изключат други възможни причини за главоболие.
Най-добрият начин да предотвратите първичното главоболие от кашлица е да лекувате всичките си дихателни проблеми. Наличието на фарингит, бронхит, астма и синузит, наред с други, ще доведе до кашлица и може да бъде последвана от главоболие. Важно е също да се избягват сериозни натоварвания.