Дата: 02 Юли 2016
Броколи е италиански зеленчук, тясно свързан със зелето като неговото наименование се превежда на български "цъфтящи върхове на зелето". Този зеленчук е както мек и цветист (цветчето), така хрупкав (стъблото и дръжката). Цветът му може да варира от тъмно зелено до лилаво-зелено, взависимост от сорта. Един от най-популярните видове броколи, продавани в Северна Америка, е известен като Калабрезе, кръстен на италианската провинция Калабрия, където първоначално е отгледан. По време на Римската империя броколите са сред най-ценните храни за италианците.
В днешно време броколи се продава в цял свят и всеки може да се възползва от здравословните ползи на този зеленчук, които ще разгледаме в този материал.
Ползи за здравето
Не е случайно, че повече от 300 научни изследвания върху броколи са се обединили в едно становище, че италианският зеленчук е от голяма полза против развитието на рак и играе важна роля против три метаболитни проблеми в организма.
- хронично възпаление
- оксидативен стрес
- детоксикация
През последните 5 години, благодарение на редица изследвания, става ясно, че рискът от рак в няколко различни органи и системи е свързан с комбинацията от тези три проблема.
Броколи и превенция на рака
Уникалната комбинация от антиоксиданти, противовъзпалителни и про-детоксикационни компоненти в броколи го правят уникална храна по отношение на предотвратяването на заболяване от рак. Връзките между развитието на рак и оксидативен стрес, хронично възпаление и детоксикация, са толкова добре изследвани, че ако храната, която приемаме, подобрява някой от всички тези три метаболитни проблеми, би било много вероятно да се намали риска от рак.
По отношение на броколи, изследванията сочат, че се намалява рискът от от рак на простатата, рак на дебелото черво, рак на гърдата, рак на пикочния мехур и рак на яйчниците. Това означава, че редовната консумация на броколи ще бъде много полезна за вас и трябва да се стремите да го прибавите към хранитеслния си режим.
Какво количество Броколи е необходимо за предпазване от рак?
Последните проучвания предоставят много по-добра представа за количеството броколи, от което се нуждаем, за да да намалим риска от рак. Най-общо казано трябва да приемаме половин чаша броколи на ден, която има енегрийна стойнсот само 22 калории.
Малко хора използват броколи в хранителния си режим, но две чаши седмично все пак ще ви доставят минималната полза от зеленчука. Важно е да знаете колко малко калории съдържа броколито в сравнение с необходимия ви брой калории на ден/седмица. Човек има нужда средно от 2000 калории дневно или 14000 калории на седмица. Две чаши броколи два пъти седмично ще осигури около 178 калории, което е само 1% от общата седмична нужда от калории.
Антиоксидантен ефект на Броколи:
От всичките най-често консумирани кръстоцветни зеленчуци, броколи се откроява като най-богат източник на антиоксидант витамин C. Този важен за организма антиоксидант може да осигури по-дългосрочна подкрепа на метаболизма на кислород в тялото, ако той е придружен от друг антиоксидант – флавоноид. Броколи осигурява много такива флавоноиди в значителни количества.
Също така в броколи е концентрирано високо съдържание на каротиноидите лутеин, зеаксантин и бета-каротин. Всички тези три каротеноиди имат ключова функция като антиоксиданти. Щом става въпрос за лутеин и бета-каротин, доказано е, че броколито не само може да
осигури значителни количества от тези антиоксиданти, но освен това увеличава кръвните нива, ако консумирате три чаши седмично.
Други антиоксиданти, които броколи може да ви предостави при прием на нормални количества, включват витамин Е, който подпомага растежа на клетките, цинк, манган и минерали.
Още здравни ползи от консумирането на Броколи
Броколи и неговата уникална комбинация от хранителни вещества подпомага здравето на очите. В себе си той съдъжра значителни концентрации на лутеин и зеаксантин, които играят особено важна роля за здравето на очите.
Също така този зеленчук е изключително полезен за кожата, включително и за изгорена от слънцето кожа. Приемът на малко количество броколи ще помогне на кожата ви да се възстанови много бързо и да намали болката от изгаряне.
Приемът на броколи ще стимулира и функциите на мозъка, тъй като е много добър източник на витамин К.
Начини за съхранение на Броколи
Поставете зеленчука в найлонова торбичка, като отстраните голяма част от въздуха в нея. Трябва да се съхранява в хладилник, където може да остане в продължение на 10 дни. Не мийте броколи преди да го приберете в хладилника, защото излагането на вода предизвиква разваляне. Главичките на броколи трябва да бъдат поставени в добре затворена кутия или найлонова торбичка в хладилник. Тъй като съдържанието на витамин C започва бързо да се разгражда, когато веднъж нарежете броколи, е най-добре да го консумирате в рамките на няколко дни. Замразените броколи могат да останат във вашия хладилник до една година.
Как да го консумирате?
Ето и няколко бързи идеи за сервиране:
Направете си паста със зехтин, кедрови ядки и задушени розички броколи. Добавете сол и черен пипер на вкус. Насладете се на това вкусно ястие!
Пригответе си пюре от варени броколи и карфиол, като към тях комбинирайте подправки по ваш избор, за да се направи проста, но вкусна супа.
Добавете розички броколи или нарежете стъблата към вашия омлет.