Дата: 15 Окт 2020
Беатрис Глину, психолог-магистър Специална педагогика, собственик и мениджър на специален център за образование и психологическа подкрепа „Знание и действие“ и Димитра Глину, клиничен диетолог
Разстройствата на храненето стават все по-чести през последните години, включително в Гърция. Като явление то е по-често срещано при жените и е хронично заболяване. Най-известната форма е анорексия нервоза, която е най-често срещаното психично заболяване (20%). Тя обаче не е единствената. Според последните проучвания 3-6% от женското население страда от психогенна булимия. И докато хранителните разстройства години наред се считаха за болести предимно от органичен произход - оттук терминът нервна и неврогенна анорексия, засилването на психологическите теории доведе до употребата на термините „психогенна“ анорексия и булимия.
Какво е психогенна булимия?
Психогенната булимия е хранително разстройство, характеризиращо се с чести епизоди на преяждане, последвано от интензивни усилия за избягване на наддаването на тегло. Най-просто казано, човек, страдащ от това разстройство, може тайно да поглъща големи количества храна и след това да се опита да се отърве от излишните калории по принудителен начин, като предизвика повръщане, използва слабителни лекарства или прави прекомерни упражнения.
Всичко това обаче създава порочен кръг, тъй като човекът по време на епизода чувства временно облекчение и се оттегля от глад, гняв и негативни емоции. Всъщност тялото страда от биологичен дистрес и дългите часове на гладуване и разхвърляни хранения, които следват поради преобладаването на страха от напълняване, причиняват хипогликемия. В резултат на това следващият булимичен епизод е на път да избухне. Процесът на елиминиране на ненужните килограми и калории е много унищожаващ за душата и е придружен от чувство за вина и срам.
Какви фактори увеличават рисковете от булимия?
Точната причина за булимия не е известна. Въпреки това полът, възрастта, емоционалният и психологически статус и социалните норми играят важна роля за развитието на хранителни разстройства и по-специално за повишаване на риска от булимия.
По-вероятно е момичетата и жените да имат булимия, която често започва в късна юношеска или ранна зряла възраст. Също така, хората с хранителни разстройства могат да имат психологически и емоционални проблеми, които култивират и засягат разстройството, като ниска самооценка, перфекционизъм, проблеми с управлението на гнева, депресия, тревожни разстройства или обсесивно-компулсивно поведение и разстройство. Обикновено тези хора са доста строги със себе си и имат изкривена представа за себе си.
Социалният натиск на стройните тела в социалните медии днес и вярата, че тези хора са успешни в живота, тласкат мъжете и жените да имитират техния начин на живот и диети.
Какви са симптомите на заболяването и как да го разпознаем?
Хората с риск от булимия обикновено имат нормално тегло или близо до него. Не са непременно с наднормено тегло. Те обаче имат силно желание да отслабнат и постоянно се занимават с имиджа на тялото си. Чувстват, че не могат да контролират хранителното си поведение. Те се хранят до степен да почувстват дискомфорт или болка и по време на булимичен епизод ядат много повече храна, отколкото при редовно хранене. По този начин те се опитват да задоволят желанията си чрез храна. Освен това се претеглят на кантар почти ежедневно, за да имат контрол и в съзнанието им някои храни са забранени.
Можем да разпознаем някои признаци на заболяването главно по поведението на тези хора. Първоначално избягват да ядат на публично място или пред други, но отиват в банята веднага след хранене или още по време на хранене. А накрая, следват физически упражнения, които са много изморителни и дълги.
Какви са ефектите от разстройството върху организма?
При психогенна булимия порочният цикъл между преяждане и повръщане или приемане на хапчета причинява проблеми в работата на стомаха, хранопровода, зъбите и дори сърдечната функция. По-специално, честото повръщане причинява дехидратация и електролитен дисбаланс, водещи до хипотония, хипотермия, оток, анемия, аритмия, сърдечен удар и дори смърт. Повръщането причинява тежко увреждане на зъбите и венците, както и възпаление поради стомашната киселина.
Честата употреба на лаксативи причинява възпаление и разрушаване на червата, дехидратация - което от своя страна може да доведе до бъбречна недостатъчност, диария, запек, слабост, а хронична употреба на слабителни могат да причинят рак на дебелото черво.
Хората с разстройство имат големи проблеми с репродуктивната система, като менструални нарушения или аменорея. И накрая, ефектите на психогенната булимия се наблюдават и в мозъка, като замаяност, тревожност, страх от наддаване на тегло, депресия, вина и срам.
Има ли лечение?
Психотерапията може да бъде ефективна при лечение на разстройството. Лечението обикновено включва семейството, лекаря за първична помощ или други медицински услуги, както и служба за психично здраве и диетолог с опит в лечението на хранителни разстройства. Психотерапията всъщност ще помогне да се идентифицират негативните убеждения и поведение относно диетата, но също така и да се модифицират тези мисли и поведения в положителни и здрави.
Семейната терапия ще помогне на родителите да се намесят, за да спрат лошото хранително поведение и да заемат позиция при възвръщането на контрола върху това поведение. Антидепресантите могат да помогнат при симптомите на булимия, винаги в комбинация с психотерапия и след като специалист ги препоръча. Диетологът ще се погрижи за образоването по въпросите, свързани с храненето, ще постигне здравословно телесно тегло на пациента и ще разработи персонализирана диетична програма за намаляване и борба със симптомите на булимия.
Значението на балансираната диета
Много е важно да имате три хранения на ден, които да включват протеини, въглехидрати и мазнини, с акцент върху храни, богати на хранителни вещества, за да се постигне възстановяване на хранителните вещества. Храната трябва да се яде на всеки 3 часа, за да се балансират нивата на глюкоза и инсулин и да се контролира преяждането. Плодовете и зеленчуците също са от съществено значение, което ще помогне за поддържането на алкалния баланс на организма.
Ежедневната диета трябва да включва достатъчно количество полезни мазнини, сложни въглехидрати, пълнозърнести храни, протеини с висока биологична стойност, бобови растения, ядки, за да получите всички необходими хранителни вещества.
Твърде много вода също е важно. Много хора не могат да отделят чувството на глад от чувството на жажда и се обръщат към храна, когато всъщност са дехидратирани. Внимавайте обаче, защото при булимия хората често пият големи количества вода, за да предизвикат повръщане.
И накрая, консумирането на храни, богати на триптофан, ще повиши нивата на серотонин, което подобрява настроението и контролира преяждането. Някои от храните, които съдържат триптофан, са риба тон, пиле, пуйка, боб, нахут, леща, овес и семена