Дата: 27 Авг 2020
Бъбречните колики са много силни болки, които може да се сравнят дори с тези по време на раждане.
Какви са причините за бъбречните колики?
Тя се дължи на внезапно и значително запушване на бъбречната система, по-често от камък, поради което изненадва пациента. Тежестта на болката може да причини общо неразположение в тялото, което може да се прояви със слабост, изпотяване, гадене - повръщане и метеоризъм. Често пациентът не намира задоволителна поза на тялото си и това го кара да се движи постоянно.
Какво се случва в тялото, когато се появят бъбречни колики?
Бъбречните колики често бележат поредица от събития, свързани с хода на камъка. Ако камъкът е по-малък от 5-6 мм и гладък, тогава той се пренася от урината и се спуска към пикочния мехур. По време на това спускане е възможно да се появят симптоми, които свидетелстват за протичането му, като болка, която променя позицията, честотата, затруднено уринилане и др. В този случай, след обезболяващото лечение на острия епизод, се избира, в зависимост от пациента, най-подходящото "лечение за отстраняване на камъка" и се очаква пациентът да изхвърли камъка в рамките на няколко дни.
В случай, че отговорният камък надвишава 5-6 мм или е с неправилна повърхност, тогава са необходими големи грижи, тъй като има голяма вероятност в определен момент да доведе до пълно запушване. В този случай пациентът ще се нуждае от незабавно отбъбване на засегнатия бъбрек, тъй като болкоуспокояващите няма да могат да потиснат тежестта на болката, уловената урина ще събира микроби и постепенно ще се превърне в гной, което води до остра обструктивна плазма и пиелонефрит.
Лечението
Най-добре би било преди лечението на пиелонефрит да се определи вида на камъка, да се започне неговата лазерна ендоскопска и безкръвна литотрипсия, което днес е най-доброто, което може да се направи. Всъщност използването на гъвкави нетравматични инструменти и лазерно оборудване от последно поколение, преминавайки през естествения пикочен канал, без разрези или дупки, незабавно решава проблема, без биологичен стрес за пациента и без винаги да изисква хоспитализация.
Бъбречните колики засягат жизненоважен орган и затова предизвикват голяма доза тревога в организма. Наблюдението на пациента и потвърждаването на отстраняването на камъка са важни стъпки за поддържане на добрата функция и здравето на бъбреците.