Дата: 18 Авг 2020
Тази статия е създадена в сътрудничество с Йоргос Хейларис, хирург, гинеколог-онколог, доктор по медицина, FACOG (hilaris.org), ръководител на ENDOMARCH ГЪРЦИЯ (endomarch.gr)
Ендометриозата е често срещано състояние при жени на възраст между 20 и 40 години и може да бъде причинена от обикновен дискомфорт и болка до степен на трудност при забременяване.
Ако имам болка по време на цикъла означава ли, че имам ендометриоза?
Много жени чувстват болка, повече или по-малко, когато имат цикъл. Това обаче не означава, че страдат от ендометриоза. От друга страна, ако чувствате силна болка, напр. ако тя ви събужда през нощта или ви държи далеч от ежедневните ви дейности, препоръчително е да се консултирате с вашия лекар.
Не съм ли твърде млада, за да се притеснявам от ендометриозата?
Въпреки че много лекари все още вярват, че ендометриозата е рядка при подрастващите и жените около 20 години, това не е така. Проучванията през последните няколко десетилетия, както и използването на лапароскопско изследване, показват, че подрастващите и младите жени не са имунизирани. И тъй като не е първото нещо, което лекарят мисли, много пъти ендометриозата в ранна възраст може да остане недиагностицирана и нелекувана в продължение на няколко години.
Може ли ендометриозата да бъде причинена от спонтанен аборт?
Няма научни доказателства, които да свързват бременността с ендометриозата. Операция на корема обаче, като цезарово сечение или хистеректомия, може погрешно да пренесе тъканта на ендометриума в други части на тялото. В случай на прекъсване на бременността, разбира се, този риск е много по-нисък.
Майка ми имаше ендометриоза, възможно ли е да имам и аз?
Ендометриозата е много вероятно да има наследствен характер. Ако има други свързани симптоми, информирайте Вашия лекар за вашата семейна история.
Кога съществува повишен риск да имам ендометриоза?
Това е състояние, което може да се появи при всички жени, които имат цикъл, но е по-често срещано при жените между 30 и 40 години. Има и някои условия, които увеличават риска от ендометриоза, като например:
* Липса на потомство.
* Цикъл с продължителност над 7 дни.
* Кратък менструален цикъл (27 дни или по-малко).
* Член на семейството (майка, леля, сестра) с ендометриоза.
* Здравен проблем, който предотвратява нормалния приток на кръв от тялото ви през цикъла.
Мога ли да предотвратя ендометриозата?
Истината е, че ендометриозата не може да бъде предотвратена. Можете обаче да намалите шансовете за появата й, като намалите нивата на естроген в тялото си, тъй като естрогенът е този, който "сгъстява" вътрешния слой на матката по време на вашия цикъл. Как можете да намалите естрогена?
* Приемайте хормонални методи за контрацепция, като хапчета, пластири или пръстени с ниски дози естроген.
* Спортувайте, тъй като тренировките ще поддържат телесните ви мазнини ниски.
* Ограничете алкохола - не пийте повече от едно питие на ден.
* Ограничете кофеина. Проучванията показват, че пиенето на повече от една кофеинова напитка на ден, особено безалкохолни напитки и зелен чай, може да повиши нивата на естроген.